Geocaching

4. dubna 2008 v 16:28 | Peggy |  Off topic
Slíbila jsem vám článek o geocachingu neboli o novodobém hledání pokladů, tak tady je .
Co je geocaching
Geocaching je hra, která kombinuje turistiku spolu s dobrodružným hledáním pokladů ukrytých všude kolem nás. Poklady představují schránky, tzv. cache (keše), které umisťují jiní hráči této hry. Jejich obsahem bývá zpravidla notýsek pro zapisování návštěv (logbook), tužka a předměty určené na výměnu mezi jednotlivými hráči. Při nálezu keše se zapíšete do notýsku a máte právo vzít si některý z přítomných předmětů. Na oplátku však musíte vložit nějaký svůj.

K nalezení pokladu potřebujete dvě základní věci. Nejpodstatnější je mít přístup na internet, protože bez toho to jde jen velmi těžko. Na oficiálním serveru geocaching.com naleznete informace o jednotlivých keších, zejména o jejich umístění. Na stejném místě také zaznamenáváte svoje nálezy a zapisujete svůj příběh, jak jste hledali.

Umístění keší samozřejmě není definováno místopisně, typem V Malém Újezdu se na náměstí dáte vpravo a po 200m je schovaná za poštovní schránkou. Jejich poloha je udávána geografickými souřadnicemi. Na správné souřadnice se dostanete pomocí navigačního zařízení GPS, což je druhá důležitá věc. Hru lze sice provozovat i bez navigace, je to pak ovšem trochu složitější a mnoho schránek před vámi zůstane bez milosti ukryto.

Jednou z hlavních ideí této hry je objevovat nová zajímavá místa, kam bychom se třeba jinak ani nepodívali a mít radost z nalezeného pokladu.

Typy keší

Keše se dělí na několik základních typů.

Tradiční (Traditional) - jsou keše, jejichž souřadnice vedou přímo k místu, kde jsou schované. Je jich nejvíc a jsou obecně nejjednodušší na nalezení, zejména z hlediska času.
Multi - souřadnice vás zavedou na startovací bod, na kterém však schránku nenajdete. K jejím cílovým souřadnicím se musíte dostat přes určitý počet dalších bodů (stage), na kterých najdete nápovědy kudy a jak postupovat dál. Cesta k cíly může být velmi krátká, výjimkou však nejsou ani keše dlouhé přes 30 km. Na každé ze zastávek pak získáte informaci nebo nápovědu, která vás posune dál v hledání. Postup je vždy popsán v popisu keše.
Mystery a Puzzle - souřadnice u těchto pokladů opět nevedou přímo na místo, kde je schránka ukryta, většinou však ukazují nedaleko, abyste alespoň orientačně znali lokalitu. Pro zjištění finální souřadnic musíte rozluštit nějakou hádanku. Typickými příklady jsou matematické výpočty, převod číselných soustav, počítání písmenek, rozluštění stereogramu a další. Rozmanitost těchto keší je velká a nápadům se meze nekladou.
Webcam - jedná se o typ keše bez schránky, které se již v rámci geocachingu nově nezakládají. Cílem je dostat se před objektiv určené webové kamery a s pomocí přítele na telefonu se vyfotit (uložit snímek z internetu). Takováto fotka je pak důkazem vaší návštěvy pro uznání keše.
Earthcache - v tomto případě byste na místě hledali schránku s pokladem marně. Za poklad se považuje samotné místo, na které vedou souřadnice. Jedná se většinou o geologicky unikátní lokalitu. Umístění schránky na takovém místě by bylo nežádoucí, zakladatel proto pro uznání nálezu stanoví jinou podmínku, např. vyfotografování vaší osoby na místě, zjištění nějaké informace z místa, apod.
Eventy - nejedná se o klasickou keš, ale o setkání gecacherů. Cílem je seznámit se navzájem, popovídat si o svých zkušenostech, vyprávět příběhy, zkrátka se bavit. Akce tohoto typu slouží i pro výměnu a ukázku geocoinů a travelbugů.
Informace o keši

Každá z keší má vlastní stránku na serveru geocaching.com, na které najdete vše potřebné k jejímu nalezení. Kromě souřadnic a popisu místa zde najdete i několik dalších údajů. Předně je to obtížnost, která naznačuje, jak velké úsilí bude třeba vyvinout k jejímu nalezení. Obtížnost se stanovuje ze dvou hledisek. První parametr je celková obtížnost nalezení keše a druhý určuje náročnost terénu. Hodnocení je v rozmezí 1-5, kdy 1 znamená nejlehčí a 5 nejtěžší.

Další informací je velikost keše. Ta vám napoví, jak velkou schránku máte hledat a zda se jedná o klasicky velkou nádobu typu potravinové dózy nebo mikrokeš velikosti filmového pouzdra.

Součástí jsou také zápisy ostatních kačerů, kteří již schránku nalezli před vámi.
Aby vás nepohltila písmenka, můžete se také podívat na video o geocachingu. Je české a občas docela vtipné .
A ještě odkazy:
http://www.geocaching.com/ - oficiální stránky v angličtině; jsou důležité pro vyhledávání keší a jejich následného logování
http://www.geocaching.cz - české stránky geocachingu
Encyklopedie geocachingu - také v češtině
http://www.cesky-geocaching.com/ - a ještě šikovné stránečky, které vám pomohou orientovat se na oficiálních stránkách geocachingu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama