Březen 2008

Debatní kroužek

31. března 2008 v 22:24 | Peggy |  Kecárna
Tak jdeme debatovat!
Na některé věci chci jenom upozornit, o některých tématech se musíme opravdu pobavit. A nechcu slyšet žádný "Nemám k tomu co říct...", protože k většině se vyjádřit musíte už jen proto, že se bavíme O NÁS. Začněme tedy...
 1. Registrační poplatky. Měly být vybrány na Nažidlech. Nejsem si jistá, jak to s nimi vypadá, vím jistě, že já jsem opozdilec... (Finanční situace mi nepřeje .) Každopádně se platí 300 Kč Kvítku, pokud tedy máte taky černé svědomí, ozvěte se do komentářů, na GZaZG mail nebo přímo volejte Květě.
 2. Velikonoční skautské kuřátko je za námi. Účast byla poskrovná, ale výsledek skvělý. Vybrali jsme 4616 Kč. Kromě čtyř děcek se zúčastnily: Kvítko, Úža, Sylvén a já . Děkuji nám za účast, doufám, že Kapka bude lepší.
 3. V květnu je naplánovaná výprava do Plzně. Program bude myslím lákavý jak pro děcka, tak pro nás. Termín ještě není stanovený (Kvítko, úkol pro tebe.). Pokud máte zájem jet, není problém .
 4. Tábor bude 2. - 16. srpna 2008 na Zlaté Koruně (PROČ? Máme nováčky a bude to pro ně jednodušší. Tábor proběhne celý bez evakuací. Můžeme jezdit na výlety po Šumavě bez problémů. Máme větší možnosti v případě deštivého tábora. V pohodě umyjeme děti jedenkrát za týden v teplé vodě. Atd.). Pro diskuzi jsem vytvořila zvláštní návštěvní knihu, tak ji nepřeskakujte! Návštěvní kniha
 5. Náborová akce. To je můj osobní návrh po inspiraci načerpané na vůdcovském kurzu. Už máme za sebou neúspěšný pokus o přilákání nováčků (určitě si vzpomínáte na Karamelovou věž... ), ale nesmíme se vzdát tak lehce. Takže další kniha na téma náborové akce. Návštěvní kniha
 6. Také potřebuju zpětnou vazba na náš blog. Odpovězte mi tedy prosím na několik otázek. Je náš blog přehledný? Najdete to, co zrovna potřebujete? Nedávám sem zbytečné články? Poskytne vám dostatečné informace o dění v našem kmeni i středisku? Chodíte se sem mrknout pravidelně? Uvítali byste nějaké jiné aktivity, jako třeba různé soutěže atd.? Máte ještě nějaký návrh na zlepšení? Chybí vám nějaké důležité informace nebo cokoliv jiného? Vyhovuje vám upozornění na nové články mailem?
 7. Tradiční a netradiční kolektivní sporty. Prachem zanesený nápad, který se mi zdá hodný oprášení. Podle prvních představ mělo jít o okresní akci pro skauty a rovery, další návrh byl pro rovery a dospěláky. Okresní akce není špatný nápad, už je to dlouho co jsme se někde takhle pěkně sešli . Co vy na to? Zdá se vám to jako dobrý nápad? Půjdem do toho?
 8. GZaZGfest. Tento nápad je taky pěkně zaprášený. Ani nevím, kolika dalším íťákům jsme ho představili. Byla to taková naše vize přehlídky velešínských kapel pod křídly našeho kmene. Když můžem schovávat pod křídly country bál, proč bychom tam nenarvali i rock bál? Pokud někoho nápad nadchl a budeme se jím zabývat, přidělám také samostatnou návštěvní knihu...
 9. Trička... Jo jo jo, to bylo plánů, což? Poslední návrh byl myslím modré tričko se žlutými nápisy. Už je to ale pěkně dávno, co jsme tuhle otázku řešili a mezitím jsme si vyzkoušeli, jaké to je, tvořit tričko maturantů. Můžeme se do toho pustit tedy znovu a když budeme mít štěstí, k Vánocům si nadělíme slušivá trička .
 10. Další z mých osobních návrhů. Jestli jste zapomněli na nováčkovskou, tak vám ji tímto připomínám, protože mě napadl ještě jeden bod - shlédnout Dívčí válku a min. jednoho Cimrmana podle vlastního výběru. Tak pište, co vy na to .
 11. Dokud mám ještě v paměti vůdcovský kurz Pavučina, musím se vás optat (nebudu vás nutit, jen se ptám), jestli bychom někdy nevyrazili na nějakou větší akcičku. Celostátní nebo mezinárodní, to je fuk. Jestli se tváříte u svých monitorů kysele, ráda bych vás nadchla, ale nevím, jak vám náboj, který do mě Pavučina nalila, můžu předat. Sylvén vám jistě nadšení potvrdí. Mám tedy napsat článeček o skautských akcích, které by se nám mohli líbit?
 12. Blíží se nám maturity... Ach jo . Tak mě napadlo, protože si skauti a hlavně přátelé pomáhají, jestli bychom nemohli zprostředkovat výměnu informací. Někdo ví, někdo se v něčem šťourá a netuší... Někdo si vypracovává maturitní otázky, jiní mají zase šikovné poznámky. Jak se na vlastní výměně informací mezi sebou dohodneme, to už je otázka (icq, mail, rande atd.), ale hodilo by se například uvést, kdo z čeho maturuje, popřípadě, kdo může poskytnout jaké konzultace. Zase mi tedy pište do komentáříků, pokusím se vytvořit nějakou přehlednou tabulku . (KDO je jasné, Z ČEHO jsou maturitní předměty a CO jsou možné konzultace, poznámky a tak podobně.)
KDOZ ČEHOCO
PeggyČJ, ANJ, BIO, CHEčeština, biologie, trošku chemie
HadDEJ, ZSV, ANJ, ČJ
SylvénČJ, MAT, technologie a konstrukce
ÚžaČJ, ANJ, BIO, CHE
Je toho dost, ale já věřím, že přečíst to a reagovat zvládáte. Určitě pište komentáříky, koukejte do návštěvních knih určených k debatování, házejte vlastní návrhy, nadávejte, chvalte a co vás ještě napadne . Děkuju za pozornost Peg

Relaxační víkend

31. března 2008 v 21:12 | Peggy |  Kronika
A je to za námi. 28. března jsme vyrazili na Nažidla a 30. března už jsme museli zpět do civilizace. Odjezd sice provázelo mírné rozčarování z počtu zúčastněných, ale užili jsme si to jako vždy skvěle.
Ve zkratce připomenu děj . V pátek jsme měli v 15:30 sraz na busáku ve Velešíně. Kromě mě dorazila ještě Šárka s Pájou a psem Karlem. V Kaplici jsme přibrali Doktora. Cesta byla pohodová, do busů jsme se jen tak tak vešli . Pohled na srub byl uchvacující (samozřejmě jako vždy). Zatopili jsme si v kamnech, debatovali a naučili se několik společenských tanců (Proběhly totiž takové rychlotaneční pro nás nevzdělané .). K večeru dorazila zásobovací četa v sestavě Úža, Kvítko. Společnými silami jsme snesli zásoby z kopce a ukuchtili si večeři (móc chválím naši hlavní velitelku Úžu za vynikající fazole ). Za světla plynové lampy jsme vyzpěvovali oblíbené hity k ohni, než nás přepadla chuť natáhnout kostru. Nikdo neodolal. Po malém zemětřesení (za epicentra byla označena dvě individua - Doktor a Peggy) se všichni vydali do říše snů .
Po ranní kávě, snídani a Šárky telefonátu jsme se pustili do hledání pokladu. Moderní technika nás nechala rychle ve štychu, procházka se nám tedy prodloužila. Někdo nebyl nadšen, někomu se to moc líbilo (cesty lemovaly mechy různých rodů, u chatové oblasti se válely zajímavé skládky, útočil na nás pes, brodili jsme most, zvedal se mi lehce žaludek nad lidmi, kteří vyhodí odpadky do přírody, přelézali jsme přírodní překážky a nakonec jsme cíl cesty opravdu našli!) . Došli jsme na Louzek, kde měla být schovaná keška (kdo byl ví, kdo nebyl ví hov*o - ale nebojte se, napíšu vám článeček, abych vás mohla vzdělat). Šikovným nálezcem se stala Pája, přistání bylo sice tvrdší, ale keška byla nalezena! Cesta do srubu vedla ještě přes kaplické tábořiště, které nás docela zaujalo. Tábor na takovém místě musí být bomba.
Po obědě jsme natahali nějaké dříví, někdo si natáhl kostru, někdo kul pikle . Přidala se k nám Sylvén, udělali jsme zásobovací výlet do Penisu, a nakonec jsme ještě museli propustit Šárku s Pájou a Karlem do civilizace kvůli zdravotním potížím . Dlouho do noci (vlastně do rána) jsme likvidovali zásoby a hráli kreativní hry - asociaci, kontakt, pantomimu, Ahoj Pepo! - stále dokola .
Když jsme se v neděli ráno probrali a vyběhli ve spacím oděvu směrem ke kadiboudám, čekalo nás zábavné překvapení (zvlášť pro ty, jejichž spací oděv byl hodně chudý ). Musím uznat, že ráno nebylo zas tak ráno, spíš dopoledne, ale na tom nezáleží, vždyť nám ukradli hodinu! No a k tomu překvapení. U našeho svatého místa postávaly tři osoby a hrály si s kořenem blíže neurčovaného jehličnanu. Slušně jsme pozdravili "Dobré ráno" a tvářili se naprosto nepřekvapeni návštěvou majitele srubu a dvou mladých pomocníků . A co mohlo tak následovat? Po snídani a kávě začal velký úklid a doplňování zásob dřeva pro příští obyvatele našeho ráje. Všechno jsme zvládli s klidem a pomalu se rozloučili. Sylvén s Doktorem se statečně vydali vláčkem a já se přidala k zásobovacímu týmu.
Víkend to byl nádherný. Počasí objednané na jedničku. Relaxovalo se krásně. Jen se toho zase plno vymyslelo... Proto všechna témata, která jsme měli probrat a neprobrali jsme je, zveřejním někde v dalším článku a doufám, že začne žhavá diskuze. Postupem času taky dodám nějaká fota .
Peggy
Překážky při cestě na Louzek. Někdo je obešel, někdo přelezl .
Statečně jsem kmeny překonali, aniž bychom se nabodli o čouhající větev.
Tohle už je kaplické tábořiště a totem, který jsme tam objevili.
Šutřík se skautskou lilkou u stožáru. Moc pěkné .
Zvoničku s náhrobkem tam měli taky. Bez nápisu, takže nevíme, co to znamená...
Doktor s Pájou vše prozkoumali .
A detail náhrobku.
Před odjezdem je třeba dát všechno do pořádku. Úža se statečně máchá v ledové vodě.
I tady se uklízí jak o život.
Tento červený flek si balí... Jinak, kdybyste flek někdo nepoznal... To je Doktor!
Oltář nejkrásnější . Kamna, srdce Nažidel.
Sylvén s Doktorem .
Zátiší s basami .
Opět Úža v akci. Sice zezadu, ale my ji poznáme, vždyť je naše!
Někdo uklízí, někdo pózuje .

DUBEN 2008

26. března 2008 v 11:16 | Peggy |  Kalendář akcí
6. dubna 2008 - školení kvůli táborům
11. - 13. dubna 2008 - Zlatá Koruna s děckama
18. - 20. dubna 2008 - Závod vlčat a světlušek (Děkanské skaliny)
25. - 27. dubna 2008 - Ivančena

BŘEZEN 2008

26. března 2008 v 11:14 | Peggy |  Kalendář akcí
20. března 2008 - Velikonoční skautské kuřátko
28. - 30. března - RS Nažidla

VK Pavučina - Litoměřice, Praha

22. března 2008 v 21:07 | Peggy |  Fotogalerie
Pokračuju v seznamování s vůdcovským kurzem Pavučina. Následují fotky z dalších dvou víkendů .
Litoměřice, 18. - 20. ledna 2008
Spanilka si hraje s telefonem. Co bych vám o ní ještě napsala? Je to usměvavá veselá holčina z Plzně .
Prófa z Písku. Díky Prófovi, který skládal na prvním víkendu Pavučiny ještě čekatelky, jsme vyhráli Riskuj! (jestli si pamatujete, proběhlo v Plzni ).
Živá debata před ulehnutím. Tohle je Píďalka z Českých Budějovic. Chytrá slečna, vede holčičí oddíl a čte nerada povinnou literaturu (jako já a spousty jiných ).
Slečna na fotce by vám měla být povědomá, což?
Cecek, náš instruktor. Už jsem psala, že je to skvělý showman, nevím, co dodat. Čiší z něj pozitivní energie .
Někteří z vás možná poznáváte Billa, jednoho z mých maskotů . Na každou Pavučinu mě doprovázel nějaký kamarád. Dokonce i zesnulá Paralenka se zúčastnila .
A další Bill . Tenhle ale tepe a dýchá, narozdíl od mého Billíčka . Bill je z Plzně, poslouchá správnou muziku a hrozně mu padají vlasy . Zajímavé informace, není-liž pravda .
Externí instruktor Tomáš. Přednášel nám něco o autoritě a zkoušeli jsme si na něm autoritativní příkaz .
Tento sexy pohled patří Alex . Pokud dobře čtete a pamatujete si předešlé víkendy, tak jistě víte, že Alex a tamburína jsou nerozluční kamarádi.
Wanda s krásnou šáličkou je z Kolína a vede světlušky. Vyprávěla nám o nich, že jsou hrozně ujeté do armády, chtějí pochodovat a líbí se jim, když na ně někdo křičí rozkazy. Velice zajímavé.
Důkaz, že jsem se všeho taky zúčastnila. Tady zrovna něco píšu.
Maruška a Kaskadér, naši dva vodovodní skauti. Kaskadér je z Mělníka a Maruška z nějakých Želíz či co . Oba jsou fajn lidičkové.
Sylvén s Kecalem. Kecal je z Habartova a právě se mu můžete podívat do nosu .
Sobotní odpoledne nás čekala hra po městě. Litoměřice jsme prolítali co to šlo . Na fotce Ještěr sděluje informace, které zjistil, Pétě a Šlehymu. Ještěr je Pražák, po cestě z hospůdky jsme pokecali o pivu .
Sid v klobouku. Móc mu to sluší , skoro jako mně. Jak už jsem psala minule, Sid je z Blanska. Novou informací, kterou bych mohla ještě dodat, je snad to, že má nakažlivej úsměv. Když se směje on, tak se musí smát i lidi okolo .
Šamanka s Wandou studují se zaujetím úkoly, které máme plnit. Ještě dodám, že Šamanka je z Brandýsa nad Labem. (Píšu vám tady kdo odkud je, abyste si dokázali udělat obrázek o tom, jakého byla naše partička složení . Takže tomu klidně nevěnujte pozornost .)
Béďa je taky suprová holčina. Pochází z Prahy, pěkně zpívá a hraje na kytáru.
Litoměřice v celé své kráse.
Človíček v oranžovém tričku je Iky, další externí instruktor. Povídal nám o estetice a teď nám sděluje, jak si počmárat deku .
Roubík se do toho pustila. Ovečky jsou úplně dokonalé . Roubík je z Mukařova, vesničky nedaleko Prahy. Studuje hydrobiologii a spolu s Adamem provozuje geocaching, o kterém vám napíšu článek.
Praha, 15. - 17. února 2008
Začínáme večerem světel. Z kostek cukru jsme si stavěli hrady a opevnění pro čajovou svíčku, kterou jsem si potom navzájem zapalovali. Následovalo vybírání mott, jež jsme měli přijmout za své, a nakonec jsme ještě postavili z hradů, a k nim přiřazených mott, celý svět.
Krásně to svítí, což?
Pohled do nitra opevnění.
Kocháme se svými dílky .
Móc pěkná atmosféra .
Bill se svým hradem.
Tady už máme postavený celý svět.
No kdo to tady běží? Tyhle roztomiloučké ovečky běhaly volně kolem základny pražských skautů. Bylo to pro nás docela překvapení. Už v pátek večer po příjezdu nám Cecek říkal: "Bacha na ovce.". Něco ve tmě občas i zabečelo, ale moc jsme tomu nevěřili. Pak se ráno otočíme a za námi stojí ovce a malý jehňátka .
A majinký ovešky . Takový nádherný potvůrky . Několik dní po našem odjezdu z Prahy se ovcím narodily další!
Abych stále neopakovala stejné tváře, vybrala jsem jen pár foteček. Tady je Kop. Zrovna o berlích... Asi do něčeho kop... Kop je z Prahy... Co bych ještě tak řekla? Už nevím .
Nevím, jestli z téhle fotky něco máte... Takový hezký profil, umělecky pěkná fotka, ale vy toho člověka neznáte... No, každopádně toto je další z externích instruktorů Jerry. Jerry je machr na nábory, dále nám přednášel o struktuře Junáka i samotného střediska a myslím, že i o vedení rad a diskuzí .
Žlutý kokon v celé své kráse . Zleva: Peggy, Sylvén, Roubík, Adam, Píďalka a Prófa. Zamýšlíme se nad umístěním tábořiště.
Vybírání tábořiště může být docela sranda .
Program čtvrtého víkendu Pavučiny byl krajně záludný. Jako symbolický rámec jsme měli Rychlé šípy, a tak byl program napsán pozpátku . Pokud člověk neměl stále při sobě zrcátko, byl ztracen. Jenže my jsme chytré hlavičky. Sundali jsme program ze sloupu a nalepili ho obráceně na okno .
Ve skautských klubovnách se dá najít všechno možné... V Praze mají ovce a k tomu ještě dvě takovéhle zelené příšerky .
José se šťoural v nějakém prapodivném stroji . Možná je to stroj času a možná taky ne . Abych dodržela informovanost, José je z Nejdku. Jen netuším, kde to je .
Příprava na procházku. K svačině jsme dostali jabko a ty ovce to rychle vytušily . Taky jsem jim většinu obětovala...
Cíl naší vycházky. Miminka, který maj prd** místo hlavy. Dokud jsem to neviděla na vlastní oči, nevěřila jsem . Výjezd nahoru byl taky událost, nás bylo totiž asi třicet...
Pohled na Prahu.
Pozorujeme z výšky. Zleva: Píďalka, Šamanka a Spanilka
Další skupinka. Zleva: Sylvén, José, Kop a Ještěr
Poslední fotka je trošku tajemná... Schválně, kdo z vás pozná, kdo to je . Tomuhle člověku jsem skládala činovnický slib...
Doufám, že někdo pošle alespoň jednu fotku z posledního víkendu. Potom budu moct konečně napsat i poslední článek o tom, jak se nám dělala vůdcovská zkouška .

Skauting v rádiu

20. března 2008 v 17:53 | Peggy |  Off topic
Na skautské křižovatce jsem objevila článek, který obsahuje odkaz na pořad Zaostřeno na mládež nějakého mně neznámého rádia. Tématem je skauting, musela jsem si to tedy pustit . Celý pořad má asi 20 minut a stojí za to, si ho poslechnout. A pokud se ptáte, proč to stojí za to, tak odpověď je jednoduchá. Prošla jsem se Sylvénem náporem vědomostí, takže to, co v pořadu probírají, je pro mě docela samozřejmé, ale pro vás možná ne. Někteří z vás do skautingu už pěkně dlouho nečuchli, nejspíš netušíte, jak lákat děti, na co je lákat, co skauting v dnešní době dětem nabízí a tak podobně... Proto to zkuste napravit chvilkou pozornosti věnované poslechu online záznamu, najdete ho přímo zde.
I když nechcete mít s děckama nic společného, nezavrhujte to, je to velice zajímavé povídání .

Nažidla 28. - 30. 3. 2008

17. března 2008 v 22:21 | Peggy |  Aktuality
Tak je to tady, rozhodla jsem se napsat podrobnější informace o Nažidlech !
Jídelníček
V pátek si každý zajistí papání sám, začínáme hromadně v sobotu snídaní.
Sobota:
 • Snídaně: chleba s paštikou
 • Oběd: buřtguláš, chleba
 • Večeře: špagety
Neděle:
 • Snídaně: chleba se sýrem
 • Oběd: polévka z pytlíku, chleba
Po celý víkend bude k dispozici čaj, dále počítáme s kávičkou.
Pokud máte připomínky, pište do komentářů .
Alkoholické nápoje
Pokud si chcete vzít něco k pití s sebou, máte několik možností. Buď si to kupte a přivezte sami, nebo si to kupte a hodíme to Úže s Květou do auta. Poslední možnost je, že nadiktujete své přání Květušce s Úžou přímo a ony vám to koupí i dovezou . Takže zase pište do komentáříků.
Doprava
Tady máte pokus o mapu . Jinak doufám, že pojedeme hromadně. A jak by to mělo vypadat? Z Velešína jede bus v 15:48. V 16:10 bychom měli být v Kaplici a hned v 16:15 nám jede bus na Nažidla. Ke srubu už je to jen kousek. Sraz bych viděla tak na 15:30 na autobusáku. Pište mi tedy, jestli jo či ne.
Had by měl jet autem v sobotu odpoledne, takže by mohl vzít Sylvéna s sebou. Jen pro informaci, po éčku se jede kolem Kaplice dále na Dolní Dvořiště, v obci Nažidla je hned po levé straně odbočka, která vede až k lesu. Pokud potřebujete navigaci, tak mi volejte, já vás navedu .
Domů pojedeme v neděli vláčkem z Bujanova ve 14:52. V 15:19 prý budeme doma.
Cena
Vybírat budeme 200 Kč. Pokud něco zbyde, domluvíme se hromadně, co s tím. Nezapomeňte také na registrační příspěvky 300 Kč!
Program
Program se zatím připravuje. Určitě si něco zahrajem, nasekáme si dříví, podebatujem. Pokud máte nápad nebo návrh, co bychom mohli dělat, zase pište.
Co s sebou
Spaní:
 • Spí se na zemi na koberci. Proto dopuručuji karimatku, určitě spacák , ještě něco teplého na spaní (po ránu bývá zima). Nahoře v místě na spaní není světlo, takže se hodí baterka.
Papání:
 • Nádobí na vaření najdeme přímo ve srubu, jinak si vemte ešus (nebo nějakou mističku ), lžíci a hrneček. Pokud chcete příbor a takovéhle vychytávky, není problém, batoh si tahne každý sám.
Hygiena:
 • Záchody jsou suché, schované v lese. Pokud tam chcete jít, musíte překonat lávku. Znovu tedy zdůrazňuji baterku. Toaleťák zajistíme.
 • Pitná voda je k dispozici.
 • Na mytí a podobné vymoženosti je určena řeka, která se line kolem srubu. Je studená. Sprchu nečekejte .
Ostatní:
 • Písátko s papírem by se mohlo hodit .
 • Hudební nástroje jsou vítány.
 • Teplé oblečení nebude na škodu.
 • Elektřinu nehledejte...
 • Foťáky a jiné zaznamenávací přístroje jsou také očekávány.
 • Vemte si i dobrou náladu, popřípadě nápady atd.
To je snad vše, jestli jsem na něco zapomněla, nebojte se ozvat. Peg

Majetek

12. března 2008 v 21:08 | Peggy |  Užitečné vědomosti
Staráme se o klubovny:
Běžná údržba.
Revize:
 • kontrola plynových spotřebičů - 1 krát za rok
 • revize plynu - každý 2. rok
 • revize elektřiny - každý 2. rok
 • revize hromosvodu - každý 2. rok
 • revize hasících přístrojů - dle štítku
Pojištění klubovny.
Evidence x inventarizace
Evidence - průběžné zaznamenávání stavu majetku (jaký, kde, kdo…)
Inventarizace - proces porovnání skutečného stavu majetku (hotovosti) a evidence
Řešení rozdílů mezi skutečností a evidencí:
 • hotovost a ceniny - vždy zaplatí ten, kdo je má na starosti
 • materiál - nahradí ten, kdo způsobil škodu; odepsání z majetku

Členské příspěvky

12. března 2008 v 21:07 | Peggy |  Užitečné vědomosti
Platíme je každý rok, ale proč vlastně? Tady je odpověď.
Kam jdou peníze z členských příspěvků?
 • část daná ústředím (155 Kč)
 • část mezinárodním organizacím
 • část vyšším organizačním jednotkám - junácké kraje a okresy (0 - 100 Kč)
 • část daná střediskem
K čemu jsou peníze použity?
 • podpora zahraničních akcí Junáka
 • placení zaměstnanců ústředí
 • vydávání časopisů
 • fond obnovy nemovitostí (bezúročné půjčky)

Zdroje financí

12. března 2008 v 21:06 | Peggy |  Užitečné vědomosti
Dotace v Junáku - Ústředí
Požadovány i jiné zdroje vyúčtování.
Dle Pokynu k dotacím organizačních jednotek:
 • Při použití dotace nemůže výsledek hospodaření projektu či akce skončit ziskem.
 • Příjemce dotace je povinen označit v účetnictví všechny položky, které byly hrazeny z dotací a odlišit je od prostředků nedotačních.
 • Dotace nelze v žádném případě použít na: úhradu pohoštění a darů; úhradu pořízení investičního majetku (s výjimkou dotace investiční); nákup předplatných jízdenek městské hromadné dopravy; nákup věcí osobní potřeby, které nesouvisejí s vlastním posláním organizace; leasing atd. (viz. Pokyny k dotacím organizačních jednotek).
- Dotace na vzdělávací akce
 • Dotace poskytována max. ve výši 70% celkových nákladů akce.
- Dotace na opravu a údržbu kluboven a základen
 • Dotace je určena na neinvestiční opravy staveb, které jsou v majetku Junáka.
 • Dotace poskytována max. ve výši 70% celkových nákladů projektu.
- Dotace na projekty v oblasti mezinárodní spolupráce
 • Nutná spolupráce druhé organizace v zahraničí.
 • Poskytováno nejvýše 50% nákladů na dopravu českých účastníků výměn a táborů, seminářů a dalších akcí v zahraničí.
 • Poskytováno nejvýše 70% nákladů na ubytování, stravování, místní dopravu a programové zabezpečení akcí max. do výše 250 Kč na osobu za den pro zahraničního i českého účastníka akce v ČR. Max. délka dotovaného pobytu v ČR je 14 dnů včetně dne příjezdu a odjezdu.
- Dotace na celostátní akce
- Dotace na projekty zaměřené na práci s neorganizovanou mládeží
- Dotace na investiční projekty
 • Dotace je určena na stavební úpravy investičního charakteru nemovitostí, které jsou v majetku Junáka. Dále je možné dotaci použít na nákup pozemků a investičního vybavení.
- Dotace pro junácké kraje
Dotace v Junáku - kraje a okresy
Rozdělují dotace získané od ústředí dle svého uvážení. (krajské dotační vyhlášky)
Dotace je možné využít na:
 • provozní náklady (spotřeba el. energie, vytápění, vodné a stočné, materiál, neinvestiční vybavení, cestovné, služby související s provozem organizační jednotky atd.
 • akce trvající 1 až 6 dní - pravidelné či jednorázové aktivity dětí, více než 70% účastníků mladších 26 let
Max. 70% nákladů.
Dotace státní správy
Obce, městské části a kraje vypisují vlastní granty.
Větší úspěšnost na vybavení a opravu klubovny.
Zdroje ze soukromé sféry
 • velké společnosti - vlastní nadace s granty
 • střední a malé - firmy rodičů, lokálně významná společnost
 • dary rodičů
 • forma podpory - finanční dar, reklama, jiná pomoc (materiální, doprava, kopírování…)
Zdroje ze střediska
 • registrační poplatky
 • zisk z akcí
 • zisk z tábora

Pojištění

12. března 2008 v 21:04 | Peggy |  Užitečné vědomosti
 • princip spočívá v zaplacení škod celou skupinou pojištěných
 • čeho bychom si měli všímat při výběru pojištění: co kryje, pojistných limitů, spoluúčasti pojištěného, výluk z pojištění
Pojištění odpovědnosti
Pojištěni jsou:
 • vedoucí organizačních jednotek, vedoucí oddílů mladších členů a vedoucí táborů jsou pojištěni paušálně (bez nutnosti přihlašování) a to s finanční podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy
 • další dobrovolníci (starší 15 let) se mohou přihlásit k pojištění obdobným způsobem, jako v letech minulých
Pojištěním jsou kryty:
 • škody na životě a zdraví a škody z nich vyplývající
 • poškození či zničení věci a škody z nich vyplývající
 • poškození a zničení věcí najatých nebo vypůjčených
 • částečné náklady právní ochrany
Pojistný limit činí pro všechny činovníky 2 000 000,- Kč (pro organizační jednotku 10 000 000,- Kč), spoluúčast u každé pojistné události činí 10 000,- Kč. Cena pojištění pro dobrovolníky, kteří se k pojištění přihlašují je 85,- Kč v rámci prvního termínu nebo 50,- Kč pro přihlášení v dalších termínech.
Hlavní výluky:
 • úmyslná škoda nebo hrubá nedbalost
 • škoda vzniklá provozováním automobilu/ motocyklu/ lodi se značkou
 • škoda na věcech pojištěné osoby nebo osobách blízkých
 • odpadní vody
Úrazové pojištění
Pojištěnými osobami jsou:
 • členové Junáka
 • všichni ostatní účastníci akcí pořádaných Junákem
Pojištění je sjednáno pro případy k nimž dojde v rámci činností, které má pojistník vykonávat a slouží ke zmírnění následků úrazu.
V případě pojistné události je nutné ji nahlásit na stanoveném formuláři. Vyplňuje se pouze první strana, druhou stranu formuláře vyplňuje ošetřující lékař pojištěného. Pokud se stal úraz nezletilému dítěti, uvedou zde údaje o sobě i jeho zákonní zástupci.
Podmínky vyplacení:
 • děti min. 7 dní léčení
 • dospělý min. 28 dní léčení
Náhrady:
 • úraz děti 100 Kč/ den léčení
 • úraz dospělých 60 Kč/ den léčení od 29 dne
 • trvalé následky
 • smrt
Pozor, úrazové pojištění se nevztahuje na konkrétní náklady spojené s okamžitým ošetřením úrazu či nemoci v zahraničí! Je proto zapotřebí navštívit pobočku Generali a sjednat si na konkrétní výjezd do zahraničí cestovní pojištění. Člen Junáka má možnost využít nabídku speciálních zvýhodněných tarifů.
Cestovní pojištění
Sjednává se před každým výjezdem do zahraničí.
Výhodné sazby má pojišťovna Generali (cca 50% obvyklé ceny).
Vyplatí se?
 • V EU a některých státech musíme zaplatit pouze spoluúčast dle místních zákonů.
 • Pojištění hradi repatriaci a případně převoz ostatků.
 • Pojištění hradí náklady na cestu jednoho příbuzného za nemocným dítětem.
Pojištění nemovitostí
Každá nemovitost by měla být pojištěna.
Junák má rámcovou smlouvu s pojišťovnou Allianz:
 • základní sazba pojistného činí 0,736 ‰ z nové ceny příslušné nemovitosti - ceny, za kterou by se objekt v současné době pořídil
 • možnost pojistit i movitý majetek, umístěný v dané nemovitosti
 • pojištění se vztahuje na pojistná nebezpečí jako jsou: požár, vichřice, povodeň, sesuv půdy, lavina a působení tíhy sněhu, náraz silničního nebo kolejového vozidla, kouř, prostý vandalismus, u stavebních součástí i krádež vloupáním včetně loupeže
 • obsahuje spoluúčast

Specifické poruchy učení a ADHD

12. března 2008 v 19:21 | Peggy |  Užitečné vědomosti
Specifické poruchy učení
 • poruchy způsobující problémy v rámci vzdělávacího procesu, kdy postižení projevují nedostatečně rozvinuté schopnosti, což jim způsobuje výukové obtíže.
 • nejsou způsobeny poruchami vývoje, zrakovým, sluchovým, motorickým nebo jiným zdravotním postižením, ani přímo způsobeny prostředím s nedostatečnými podněty; přesný původ vzniků těchto poruch učení není dosud znám
 • nezpůsobují obtíže pouze v prostředí školy a vzdělávacího zařízení, ale i v sociokulturním prostředí a profesionálním uplatnění
 • poruchy učení mají vliv na formování osobnosti dítěte, které často trpí pocity méněcennosti a neurotickými příznaky, mezi které mj. patří poruchy spánku nebo nechutenství. Psychosociální postavení dítěte je ovlivňováno reakcemi zdatnějších spolužáků, učitele a přístupem rodičů k "neúspěchu" dítěte. Děti se nejčastěji obávají odmítnutí rodičů, což vede ke vzniku úzkostí.
Dyslexie - poruchu schopnosti naučit se číst běžnými metodami a porozumět čtenému textu, přestože inteligence takového dítě není snížená. Děti (a také dospělí) nejsou schopni číst dlouhé texty a pochopit jejich smysl, ačkoliv znají písmena. Tyto děti mají potom problémy i např. při přijímacích testech na střední školy, kde se vyžaduje práce s textem.
Dysortografie - ztížená schopnost osvojit si pravopis daného jazyka
Dysgrafie - obtíže s písemnou formou projevu, kdy dítě píše velice ztěžka, neobratně, má problém si zapamatovat tvar písmen a jeho písmo je velice nečitelné a neuspořádané
Dyskalkulie - specifická porucha počítání a práce s matematickými symboly
 • Odstraňování nebo zmírňování obtíží dítěte se specifickými poruchami učení je dlouhodobý proces. Obecně neexistuje k nápravě specifických poruch učení žádná univerzálně platná a účinná metoda.
 • Poruchy učení mohou vznikat na podkladě lehkých mozkových dysfunkcí (LMD). Obsah tohoto pojmu definoval v roce 1966 tým dvanácti odborníků pod vedením psychologa S. Clementse: "Syndrom lehké mozkové dysfunkce se vztahuje na děti téměř průměrné, průměrné nebo nadprůměrné obecné inteligence s určitými poruchami učení či chování, v rozsahu od mírných po těžké, které jsou spojeny s odchylkami funkce centrálního nervového systému. Tyto odchylky se mohou projevit různými kombinacemi oslabení ve vnímání, tvoření pojmů, řeči, paměti a v kontrole pozornosti, popudů nebo motoriky. Podobné příznaky mohou nebo nemusí komplikovat problematiku dětí s mozkovou obrnou, mentální retardací, slepotou nebo hluchotou. Tyto odchylky mohou vznikat z genetických variací, biochemických nepravidelností, perinatálních poškození mozku či jiných onemocnění nebo poškození prodělaných v průběhu let, jež jsou kritická pro rozvoj a zrání centrálního nervového systému, anebo z příčin neznámých."
 • U dětí s LMD se mohou, ale nemusejí projevit poruchy učení. Stejně tak poruchy učení mohou, ale nemusejí vznikat na základě LMD.
ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorders - hyperaktivita s poruchou pozornosti)
 • Základem ADHD je pak LMD (lehká mozková dysfunkce), tedy faktická změna ve stavbě nervové soustavy, čímž je způsobena změna v distribuci energie.
 • většinou se nevyskytuje osamoceně. Uvádí se, že 44 % dětí s ADHD trpí další psychickou poruchou (např. specifickou poruchou učení atd.).
 • ADHD nemá nic společného s inteligencí jedince (i když v důsledku snížené pozornosti bývají školní výsledky horší)
Základní vlastnosti typické pro lidi s ADHD:
 • Deficit pozornosti - krátké intervaly zaměření na jednu věc, chybí reflexe času, problém s opakovanými nebo nudnými (nutnými) úkony, poruchy motoriky (Často se mluví od narušení "harmoničnosti" pohybů - drobná i hrubá motorika.)
 • Impulzivnost - rychlé, neadekvátní reakce, špatné porozumění vlastním pocitům (často i neschopnost je verbalizovat), často také nižší sebehodnocení, vztahovačnost
 • Hyperaktivita - neúčelné, nadbytečné pohyby (často si hrají s věcmi a pohybují se bez ohledu na okolí a situaci), zvýšený řečový projev (to jak hlasitost, tak množství, své činnosti často doprovází zvuky a komentuje je)
Často pak může být ADHD doprovázena jevy jako noční děsy, deprese a úzkost, neuznávání autorit atd.
Základní rady:
 • zadávání jednotlivých úkolů a důsledné sledování splnění - motivuje k další snaze, upevňuje sebevědomí, vede k sebekázni a uznání autority-vzoru
 • pravidelnost a režim dne - při úpravě poruch učení je obzvláště nutné dodržet čas určené činnosti, protože vytváříme podmíněný reflex v rámci připravenosti mozku na práci. Pomáhá vyššímu soustředění
 • střídání činností - po námaze mozku je nutno odreagovat hyperaktivitu organizmu, jinak si dotyčný najde jinou cestu (rušení ostatních ve třídě, komíhání tělem nebo končetinami)
 • při poruchách a nižší schopnosti soustředit se na čtení nabízíme komiksy podle věkové úrovně nebo krátké příběhy, tištěné velkým písmem. Vycházejí i takovéto knihy pro dospělé
 • spolupráce s odborníkem - pomůže rozeznat překonané a skryté problémy, doporučí nejvhodnější postupy a je informován o nových metodách, například s využitím počítače

Základní organizační jednotka (středisko)

11. března 2008 v 20:04 | Peggy |  Užitečné vědomosti
Tyto vědomosti jsem dala dohromady s pomocí řádů, tak snad je to všechno důležité :-).
Orgány střediska:
Sněm ZOJ - rozhoduje o všem, řádný nebo mimořádný
Rada ZOJ - sestavená ze statutárního orgánu (vedoucí střediska), který je radě podřízen, ze zástupce statutárního orgánu, volených členů a vedoucích oddílů
Revizní komise - sestavená z předsedy a dalších členů; má za úkol kontrolovat např. hospodaření a účetnictví střediska
 • statutární orgán volí zpravodaje (př. výchovný zpravodaj, hospodářský zpravodaj, mediální zpravodaj atd.)
 • vedoucí oddílů mohou navrhovat své zástupce
Nejmenší středisko: statutár, zástupce statutára, předseda revizní komise a člen revizní komise.
Statutární orgán (vedoucí střediska)
 • volen sněmem
 • nutné předpoklady: organizační nebo vůdcovská zkouška
 • stará se o správný chod střediska, volí si zpravodaje a dohlíží na jejich činnost
Zástupce statutárního orgánu, zástupce vedoucího střediska
 • zástupce statutárního orgánu volen sněmem jako dvojice k činovníkovi, kterého bude zastupovat; zástupce vedoucího oddílu je na návrh vedoucího oddílu jmenován statutárem
 • předpoklady: stejné jako pro činovníka, kterého zastupuje
Vedoucí oddílu
 • jmenován i odvoláván statutárem
 • předpoklady: vůdcovská zkouška
 • zajištění činnosti oddílu
 • účastní se s rozhodujícím hlasem zasedání rady a hájí zájmy svého oddílu
 • právo pořádat akce pod jménem Junáka, právo přijmout či nepřijmout mladší členy do oddílu
Zpravodaj kmene dospělých
 • zpravodaj KD je z titulu své funkce členem rady OJ, zodpovídá se sněmu KD, který jej do funkce ustavil, a není funkčně podřízen statutárnímu orgánu OJ
 • volen sněmem kmene dospělých
 • není povinný
 • doporučené předpoklady: vůdcovská zkouška, absolvence LŠ nebo ILŠ, činnost ve vedení klubu dospělých
Výchovný zpravodaj
 • jmenován statutárem se souhlasem rady
 • není povinný
 • doporučené předpoklady: vůdcovská zkouška, absolvence LŠ nebo ILŠ, praxe ve vedení oddílu min. 2 roky, činnost v řídícím orgánu alespoň 1 rok
 • sleduje a podporuje výchovnou činnost podřízených jednotek a vzdělávání činovníků zapojených do výchovy mladších členů
Organizační zpravodaj
 • jmenován statutárem se souhlasem rady
 • není povinný
 • doporučené předpoklady: organizační zkouška
 • zajistit po organizační stránce hladký chod středika (př. zpracovávání registrací, spolupráce při řízení střediska, zajištění školení činovníků v oblasti organizace a práva atd.)
Hospodářský zpravodaj
 • jmenován statutárem se souhlasem rady
 • není povinný
 • doporučené předpoklady: hospodářská zkouška
 • zajistit dlouhodobou finanční stabilitu střediska (př. účetnictví, daňové povinnosti, evidence majetku atd.)
Mediální zpravodaj
 • jmenován statutárem se souhlasem rady
 • není povinný
 • doporučené předpoklady: zájem o oblast médií a komunikace, schopnost dobře mluvit, psát, otevřenost novým věcem
 • spoluutvářet pravdivý, srozumitelný a lákavý obraz skautingu na veřejnosti
Předseda (člen) revizní komise
 • volba sněmem, předsedu RK mezi sebou volí členové RK
 • funkce povinná
 • nutné předpoklady: znalost hospodářských předpisů Junáka a základních zákonných pravidel pro hospodaření org. jednotky
 • doporučené předpoklady: hospodářská zkouška, civilní praxe v oblasti ekonomie, ekonomiky a účetnictví
 • náplň funkce stanovuje podrobně Revizní řád Junáka

Co nám ťuká na dveře?

10. března 2008 v 23:18 | Peggy |  Aktuality
Ahojky GZ a ZG,
mám pro vás několik zpráv z dnešního zasedání malé radičky ve stopu :-). Na dveře nám toho totiž ťuká docela dost. Co ťuká, buší! Tak to vezmeme postupně.
 1. Nažidla (28. 3. - 30. 3. 2008) jsou nejzažším termínem pro zaplacení registračních poplatků za rok 2008. Poplatky činí celých 300 Kč. Ćím dříve, tím lépe.
 2. 20. 3. 2008 bude Kuře. Kdo máte čas a chuť, určitě přijďte. Prodávat kuřata by měly hlavně děcka, ale můžem udělat soutěž o nejaktivnější kuře a alespoň se trošku prostřídáme. Přesný čas ještě písnu do komentářů.
 3. Jak už je uvedeno v bodě jedna, 28. 3. - 30. 3. 2008 se konečně dočkáme Nažidel. Během příštího týdne napíšu článeček věnovaný Nažidlům, kde nastíním možnost dopravy na místo, pro nezkušené připíšu co s sebou, dohodneme se konečně na stravování a dalších věcech. Úža s Kvítkem nám zajistí zásobování, já jsem se přihlásila do funkce shánění dobytka (tzn. kdybyste se mi někde ztratili, tak já si vás najdu :-D).
 4. Během dubna bychom chtěli vyjet s děckama na Zlatou Korunu. Termín zatím není stanovený, protože mám problém se závodem vlčat a světlušek, ale včas ho sem vypíchnu a můžete nás navštívit. Taktéž v květnu chceme vyrazit do Plzně. Termín je ve hvězdách, ale program už má svou podobu. I zde vás rádi uvidíme.
 5. Tábor!!! Musíme hodit řeč o táboru. Snad se to povede na Nažidlech, popř. ještě před Nažidly nastíním nějaké otázky, ale to se ještě uvidí. Teď hlavně chci upozornit na fakt, že tohle téma musíme důkladně pořešit.
Pro dnešek je to všechno. Dotazy, připomínky, náměty pište do komentářů, ať je vidět nějaká aktivita.
Peggy

Organizační struktura Junáka

9. března 2008 v 20:03 | Peggy |  Užitečné vědomosti
Prvky organizační struktury tvoří:
 • Junák (jako celek)
 • Vyšší organizační jednotky
 • Základní organizační jednotky
 • Zvláštní organizační jednotky
ÚSTŘEDÍ JUNÁKA:
Valný sněm Junáka - nejjvyšší orgán, svoláván jednou za tři roky, rozhoduje o všem, může být řádný (proběhne úplná volba orgánů OJ) nebo mimořádný
Náčelnictvo Junáka - vrcholný orgán Junáka v období mezi sněmy, v čele náčelní dívčího kmene a náčelník chlapeckého kmene; funkce: strategické řízení organizace, určování koncepčních řešení v činnosti Junáka, rozhodování o závažných interních předpisech Junáka; přes 30 lidí; sestavuje metodické skupiny Náčelnictva Junáka
Ústření revizní komise Junáka - kontrola, dohlíží na činnost
Rozhodčí a smírčí rada Junáka - řeší konflikty mezi organizačními jednotkami nebo přímo mezi činovníky
Výkonná rada Junáka - výkonný orgán Junáka, v čele starosta; funkce: řídí činnost organizace v souladu se stanovami, usneseními sněmu, řády a usneseními NJ; podřízena Náčelnictvu Junáka
Metodické skupiny NJ - pomoc při realizaci, sestavené z členů Junáka
Odbory a komise VRJ - odbor pro výchovu vlčat a světlušek, fond obnovy nemovitostí, ekologický odbor, roverský odbor, odbor duchovní výchovy, zahraniční odbor, odbor pro vzdělávání
Kancelář ústředí Junáka - Posláním Kanceláře ústředí Junáka je profesionálně zabezpečit nezbytné činnosti nutné pro chod celé organizace a poskytovat servis ústředním orgánům Junáka.
Další orgány Junáka
VYŠŠÍ ORGANIZAČNÍ JEDNOTKY:
Junácké kraje - kopírují kraje ČR, povinné
Junácké okresy - nemusí kopírovat okresy, nepovinné (někdy zbytečné)
 • každá VOJ pod sebou musí mít min. 3 organizační jednotky (př. okres - 3 střediska; kraj - 2 střediska a 1 okres apod.)
 • středisko patří buď pod okres nebo přímo pod kraj
 • kraje a okresy udržují plynulost komunikace nahoru i dolů; sběr informací = registrace
ZÁKLADNÍ ORGANIZAČNÍ JEDNOTKY:
Junácká střediska
 • každá ZOJ musí mít alespoň 3 výchovné jednotky, z nichž min. 2 musí být oddílem mladších členů
 • název: plný název organizace "Junák - svaz skautů a skautek ČR" + kraj nebo okres + středisko nebo přístav
 • ZOJ mají přidělena evidenční čísla
ZVLÁŠTNÍ ORGANIZAČNÍ JEDNOTKY:
Náplň činnosti, úkoly a povinnosti, struktury řídících orgánů i další specifické vlastnosti určí každé ZvOJ její statut schválený NJ.
Není-li jejich statutem nebo jiným vnitřním předpisem Junáka určeno jinak, jsou ZvOJ podřízeny pouze ústředním orgánům Junáka, nejsou však nadřízeny VOJ ani ZOJ.
Příklady ZvOJ: Tiskové a distribuční centrum Junáka - TDC, Skautská ochranná služba - sOS, Vzdělávací středisko Gemini - VSG atd.
A ještě uvádím pár věcí, které bychom měli vědět :-) Tedy vlastně uvádím pár lidí, jejichž jména by nám měla být povědomá :-D.
Současný starosta Junáka: Ing. Josef Výprachtický - José
Předseda jihočeské krajské rady: Ing. Zdeněk Urban
Zástupce středisek okresu Český Krumlov: Ing. Vilém Churan - Dufy