Hygienická vyhláška pro zotavovací akce pro děti

13. února 2008 v 1:30 | Peggy |  Užitečné vědomosti
Hygienická vyhláška je věc, kterou bychom měli znát alespoň tak, jak je napsaná níže. Je to výtah, který mám z vůdcovského kurzu. Chtěla jsem přidat i odkaz na celou vyhlášku, ale nikde jsem ji nenašla. Pokud by někdo z vás měl větší úspěch, napište mi do komentářů a já ho přidám. Dík.
Vyhláška Ministerstva zdravotnictví ze dne 24. března 2004 o hygienických požadavcích na zotavovací akce pro děti (výtah)
1) UMÍSTĚNÍ: K pozemku, na kterém je umístěna zotavovací akce, s výjimkou putovních táborů, musí vést přístupová cesta.
2) UBYTOVÁNÍ: Stany musí mít pevnou nepromokavou stanovou plachtu. Prostory pro spaní i pro uložení osobních věcí musí být izolovány proti vlhku.
3) STRAVOVÁNÍ: Samostatné pracovní plochy musí být různé pro práci s tepelně neopracovanou potravinou a tepelně opracovaným pokrmem. Mytí kuchyňského a jídelního nádobí musí být odděleno; toto nádobí lze mýt jen v pitné vodě.
4) STRAVOVÁNÍ: Denně musí být zajištěna snídaně, přesnídávka, oběd, svačina a večeře. Součástí snídaně musí být teplý nápoj. Jedno z hlavních jídel musí být teplé. Pokrmy musí být zkonzumovány bezprostředně po dohotovení.
5) NÁPOJE: musí být k dispozici po celý den. Uchovávají se v krytých nádobách s výpustným kohoutem nebo se rozlévají přímo z originálního balení.
6) UMÝVÁRNY: na 5 dětí jeden výtokový kohout s odvodem použité vody mimo místo osobní očisty. Denní umývání dětí je možné přímo ve vodoteči, která odpovídá hygienickým limitům vody ke koupání. Musí být zajištěna možnost koupání nebo osprchování v teplé vodě alespoň jednou za týden.
7) ZÁCHODY: Užívají děti vždy odděleně podle pohlaví. Do počtu 20 dětí se zřizují dva záchody, na každých dalších 20 dětí jeden další záchod.
8) V blízkosti ZÁCHODŮ musí být možnost umýt si ruce v tekoucí vodě. Suché záchody se musí denně zasypávat zeminou, před opuštěním tábořiště se zcela zasypou a označí.
9) KOUPÁNÍ: Nejdříve 1 hodinu po hlavním jídle a jen za dohledu osoby činné při zotavovací akci jako dozor a která je schopna poskytnout záchranu tonoucímu.
10) PITNÁ VODA: Dostatek alespoň k pití, čištění zubů, vaření, mytí nádobí, čištění pracovních ploch v kuchyni a k provozu ošetřovny a izolace.
11) REŽIM DNE: Musí být pevně vymezena doba pro spánek (nejméně 9 hodin s výjimkou noci, kdy se pořádá noční hra), osobní hygienu a stravování.
12) Na zotavovacích akcích pro děti nelze podávat tyto potraviny:
a) Mléko a mléčné výrobky z mlékárensky neošetřeného mléka
b) Zmrzlinu vlastní výroba či porcovanou ze skupinového balení
c) Tepelně neopracované masné výrobky
d) Tepelně neopracovaná vejce a nedostatečně tepelně opracovaná vejce a výrobky z nich
e) Majonézu vlastní výroby a výrobky z ní
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama