Plánování

21. listopadu 2007 v 22:44 | Peggy |  Užitečné vědomosti
Protože teď sbíráme na vůdcákách nové zkušenosti, rozhodla jsem se pro ty z vás, kteří mají rádi nové informace, sepsat některé vychytávky. První z nich je plánování. To by mělo pomoci při plánování činnosti oddílu, střediska nebo jen několikadenní akce. Je to šikovný pomocník na sledování vlastních pokroků nebo naopak neúspěchů. Sepsala jsem to podle svých poznámek, tak doufám, že to pochopíte.
1. POSLÁNÍ: Slovo poslání je celkem jasné, ale jak by mělo vypadat? Pokud tvoříte poslání činnosti oddílu nebo střediska, mělo by vycházet z poslání Junáka uvedeného ve Stanovách.
Hlava druhá
Poslání a principy Junáka
5. Posláním Junáka je podporovat rozvoj osobnosti mladých lidí, jejich duchovních, mravních, intelektuálních, sociálních a tělesných schopností tak, aby byli po celý život připraveni plnit povinnosti k sobě samým, bližním, vlasti, přírodě a celému lidskému společenství v souladu s principy a metodami, stanovenými zakladatelem skautského hnutí, lordem R. Baden-Powellem a zakladatelem českého skautingu, prof. A. B. Svojsíkem.
2. SOUČASNÝ STAV: Zde zhodnotíte co nejkonkrétněji situaci např. v oddíle. Popíšete pěkně do hloubky jak to v oddíle vypadá, kolik je dětí, jak se plánuje činnost, kdo oddíl vede apod. Bude se vám to hodit v dalším kroku, takže je dobré popsat opravdu všechno.
3. VIZE: V závislosti na současném stavu (tedy nad tím, co už jste si napsali :-)) dále vymyslíte své vize ideální činnosti. Postihnete všechny nedostatky (Co není, to se udělá...), pěkně si je rozepíšete. Hoďte na papír vše, co vás napadne, výběr se totiž brzy zúží!
4. PRIORITY: Už vás nenapadá žádná vize? Postihli jste všechny problémy? Tak si je znovu pročtěte a vyberte si 3 až 5 priorit. Jsou to ty nejdůležitější věci, které pálí, pěkně zobecněné.
ODPOVÍDAJÍ PRIORITY POSLÁNÍ? Vraťte se k poslání a zhodnoťte, jestli jste neuhli z cesty. Pokud ano, je třeba znovu zhodnotit priority, popř. vize. Pokud jste se vydali správnou cestou, pokračujte dál.
KMC = KONKRÉTNÍ MĚŘITELNÉ CÍLE: KMC jsou šikovné k hodnocení vaší úspěšnosti, protože si stanovíte přesný termín, kdy chcete dosáhnout naplnění vašich vybraných priorit. Jsou taky ještě obecné, ale už jsou podmíněné nějakým termínem, do kterého by měly být splněny. A hlavně by měly být SMART!
S = srozumitelné; každý musí vědět, co se od něj očekává
M = měřitelné; přesně si určíte vaši úspěšnost
A = akceptovatelné; všichni zúčastnění musí souhlasit
R = reálné; nechcete po nikom nic nemožného
T = termínované; je určen přesný termín
STRATEGIE: Už máte KMC, takže musíte vymyslet strategii k dosažení úspěchu. Tady je prostor na prostředky jak cíle naplníte. Jsou to všechny vaše nápady, takže používejte fantazii.
PLÁN: Konečně jsme se dostali k důležitému bodu. Shrnete priority, KMC a strategii a dostanete plán. Do plánu patří už všechny podrobnosti o tom, kdo co udělá, kdo co zařídí, kdy vše vypukne a tak podobně. Nikdy ale nezačínáme plánem!
REALIZACE PLÁNU: To snad vysvětlovat nemusím, to je jasné :-).
VYHODNOCENÍ:
Realizaci plánu máte za sebou. Něco se povedlo, něco ne. Takže dokud to máte čerstvě v paměti, napíšete si zhodnocení. Ohodnotíte jak kladné, tak záporné momenty a zobecníte je tak, aby byly použitelné i v jiných případech. Uděláte si v plánování nějaké změny a hned máte připraven plán na další období :-).
Vypadá to možná hrozně nepochopitelně. Uznávám, že to není tak jednoduché, jak jsem to popsala, ale lépe to neumím a pomůžu vám příkladem, který dodám časem. Máme totiž za úkol udělat jedno takové krásné plánování. Ráda vám ho potom vystavím :-).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sysuska Sysuska | E-mail | 8. prosince 2007 v 14:32 | Reagovat

Bezva nápad Pegguš oceňuju to,že jsi to sepsala takhle sem aspoň se budu mít z čeho učit :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama